Vårens 4 starkaste trender – del 3
Säsongens pulserande 70-talstrend påverkar såklart även på mönsterfronten i form av dip-dye batik, bohemiska orientprints och såklart flowerpower-blommor men inom Trenden mönstermix ser vi inga bohemiska, romantiska småblommor utan more is more och mönstermixen är modern, vass och visst, till viss del även blommig.
På bilden ser ni Prada till vänster och till höger Karl Lagerfeld som intar gatorna i Paris med en mönstermixad kollektion från Chanel.
Art Nouveau har sitt ursprung inom inredning, konst och arkitektur och när stilarten slingrade sig fram med sina böljande och organiska former i slutet av 1800-talet påverkar trenden även modebilden och under 30-talet, när småmönstrat är högsta mode och ekonomin ansträngd blir blommönstret komers och ett sätt att konkurrera med varandra för att tjäna pengar. Då var det var brist på lyxvaror och textilier var i allra högsta grad en lyxvara. Vad som händer då är att husmödrar börjar sy kläder av de säckar maten levereras i, allt för att kunna följa de senaste snitten med de tyg man hade. Företagen såg då sin chans och börjar leverera sina varor i vackra blommönster för att locka kvinnorna att köpa just deras vara och en mönsterbonanza är ett faktum.
Under 50-talet används förändras den blommönstrade mönsterbilden och blir mer romantisk för att framhäva det super feminina och när vi går in i 60-talet sker givetvis en reaktion på det överljuva och de pop-inspirerade blommor tar över hela modescenen. När vi når 70-talet är vi inne i Flower Power-eran. En rörelse som bygger på en kärleks- och icke våldsideologi och blomman används då som ett ”vapen” i kampen om en snällare värld. Blommor anses inte längre som något ljuvt och feminint utan förmedlar budskap som, Närhet till naturen, Frihet och ….Makt. Blomman som en maktsymbol för fred. Blommorna blir blaffiga och djärva och en pojklikTwiggy och likaså Jimi Hendrix bär det blommiga tyget som nu har blivit Unisex.
För att ta er med i den blommiga mönsterbildens historia hamnar vi sedan i 80 och 90- talet. Blommorna blir återigen ljuva och romantiska och looken ”The Girl Next Door” är var knippan eftersträvar. Under 90-talet med stilikoner som Brenda, Donna och Kelly i Beverly Hills 902 10 för att idag slå ut i full mönstermixad blom – Djärvt, exprexssivt och fullproppat med Flower Power – igen fast uppdaterad till 2015.
Så vad ska Ni köpa?
- Mönstrat från topp till tå.
Dries van Noten 2015, 70-tals blommigt, Twiggy 60-tal, 50-tals klänning – Sophia Loren, Jimi Hendrix i blommigt, Minimalistiska Celine chockar 2015 med blommigt
Läs med om Vårens 4 starkaste trender Del 1 och Del 2. Ni hittar dem genom att klicka på länken.
Alla bilder kommer från Pinterest